Co wiesz o właściwym odżywianiu psa?

Co wiesz o właściwym odżywianiu psa?

co wiesz o wlasciwym odzywianiu psa 6304da3571589

Żywienie psa jest wiecznie popularnym tematem poruszanym na wielu forach internetowych. Z tego też powodu jest tam widoczna duża ilość opinii niejednokrotnie ze sobą sprzecznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie ma dwóch takich samych psów, więc do żywienia każdego z nich trzeba podchodzić indywidualnie. Oczywiste jest, że inaczej musimy karmić psa mieszkającego w domu niż tego, który na co dzień przebywa w kojcu.

Doskonale zdajecie sobie sprawę, że odpowiednio zbilansowane żywienie psów ma istotne znaczenie, wpływając na jego rozwój i całe dalsze życie. I dlatego problematyka ta nie powinna być Wam obca od momentu, kiedy pies, może jeszcze jako szczeniak trafi do Waszego domu. Organizm psi podobnie jak ludzki organizm do prawidłowego rozwoju wymaga niezbędnych składników. Należą do nich: białka, tłuszcze, wapno, witaminy,  mikroelementy. Ich właściwie ustalone proporcje decydują o skuteczności prawidłowego odżywiania.

Dla uproszczenia stworzono umowną klasyfikację psów, w której podstawowym miernikiem jest wielkość psa w jego dorosłym życiu. Zgodnie z nią mamy cztery grupy tj. psy ras małych , psy ras średnich ,  psy ras dużych oraz psy ras olbrzymich . Różnią one się między sobą innym tempem wzrostu czworonoga. Najczęściej psy ras małych kończą swój wzrost jeszcze przed pierwszym rokiem życia, natomiast psy ras średnich zazwyczaj krótko po ukończeniu pierwszego roku życia. Dłuższy okres wzrostu mają większe psy, ponieważ psy ras duży rosną do około 15 miesiąca życia, a psy ras olbrzymich jeszcze dłużej, bo nawet do ukończenia drugiego roku. Naturalnie już sama wielkość psa ma oczywisty wpływ na jego budowę oraz fizjologię.

Szczeniaki po przyjeździe do swojego nowego domu powinny być karmione trzy razy dziennie, aż do ukończenia 6 miesiąca życia. W późniejszym okresie optymalnym rozwiązaniem stają się dwa posiłki tj. rano i wieczorem. Istotne jest, żeby przygotowany posiłek był dla psa wysokostrawialny. Zbyt duże ilości podawanego pokarmu mogą być przyczyną zaburzeń w ich trawieniu, a efektem mogą być biegunki.

Naturalne, że inna powinna być karma dla psa o niewielkiej aktywności fizycznej, a zupełnie inna dla psa pracującego.

Odpowiedzialny opiekun podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym waży swojego psa, by się przekonać, czy przygotowywane przez niego posiłki nie spowodowały nadwagi, co nie jest zresztą tak rzadkim zjawiskiem. Jeśli w trakcie zabawy czy treningu nagradzacie swojego psa smaczkami, to pamiętajcie żeby przy najbliższym posiłku psa zmniejszyć jego rację o przybliżoną ilość uprzednio podanych smakołyków (oczywiście mówimy o przybliżonej kaloryczności).

Starajcie się też mieć na uwadze, aby omijać produkty szkodliwe dla psów, a te opisaliśmy osobno.

Popularnym problemem w żywieniu psów bywają komplikacje zdrowotne jednak i na to jest sposób. Producenci karm m.in. Royal Canin oraz Specific wyszli naprzeciw psim konsumentom i ich potrzebom, a którzy stanęli przed koniecznością spożywania karm specjalistycznych. W sytuacji, gdy niezbędne jest stosowanie karm specjalistycznych warto skonsultować się z doświadczonym weterynarzem. Różnorodność i łatwy dostęp do karm dla psów daje duże możliwości ich właścicielom, a ewentualnym jedynym ograniczeniem staje się zasobność portfela.

Karmy dla psów najczęściej dzielone są na suche, półsuche i mokre.

– Karmy suche pakowane w workach o różnej wadze cieszą się obecnie największą popularnością i są one najczęściej ekstrudowane . Ich dużą zaletą jest fakt, że po otwarciu opakowania można je stosunkowo długo przechowywać. Psy spożywające karmę w takiej postaci potrzebują większej ilości wody.

– Karmy półsuche są praktycznym rozwiązaniem, ponieważ opakowania zawierają najczęściej dzienną porcję, a składniki są dla psów łatwe do strawienia. Do wad trzeba zaliczyć konieczność przechowywania w lodówce oraz krótki termin do spożycia po otwarciu opakowania.

– Karmy mokre dzielą się na 2 rodzaje:

   – karmy konserwowe pakowane w puszki lub saszetki, posiadające stosunkowo długi termin przechowywania przed otwarciem opakowania,

   – karmy mrożone w opakowaniach foliowych bądź papierowych poddane procesowi głębokiego mrożenia i dodatkowo pakowane w termiczne opakowania na czas transportu od producenta do klienta.

Wybór karm jest wystarczający i z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego psa. Najważniejsze aby jeszcze przed zakupem zainteresować się jaki skład powinna zawierać interesująca karma, żeby ukochany pupil jak najdłużej mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Share :

Dodaj komentarz

Popular Post

Archives

Instagram

Email for newsletter